tümünü göster
anahtar kelimeyle ara:
Giriş Yap
Üye Ol
Şifremi Unuttum


mekanomi giriş

BAK SEN ŞU RENKLERİN YAPTIĞINA!
2959

 

 

Renklere gönül verenler ya da renkler adamı bozar diyenler, burada sizlere uzun uzadıya renklerin özelliklerinden bahsetmeyeceğim. Bu konuda yazılmış bir dolu yazı ve makale var. Onları okuyarak renklerin özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Benim sizlerle paylaşacağım yazı daha önce Discovery Channel Magazine Türkiye’de yayınlanmış ve renklerin aslında günlük hayatımızı nasıl enteresan hallere soktuğuyla ilgili...

92.000 DOLARLIK HASAR

Sizce bir renk yüzünden 92.000 dolarlık hasara neden olabilecek şey nedir? Yıkılmaması gereken bir duvarın yanlış renge boyanması mı? Yoksa kumaş fabrikasında araya karışmış yanlış bir renk mi? Herhalde aklınıza bir avuç m&m’s draje çikolata gelmemiştir.

Özellikle ve sadece kahverengi m&m’s drajeler. Rock grubu Van Halen’in baş solisti olan David Lee Roth sahne arkasını yıktı geçti. Nedeni ise odadaki bir kase m&m’s draje çikolata içerisinde kahverengi drajelerinde olmasıydı. Ey menajer, ey oda servisi, nasıl olup unutur da bu hatayı yaparsınız. Van Halen kahverengi draje sevmezzzzzz.

https://www.pinterest.com/pin/32721534769584802/

David Lee Roth’un anılarını kaleme aldığı ‘Ateş Bastı’ adlı kitabının sahne arkası bölümünde şöyle anlatıyor: ‘Hamlet gibi elimde bir kuru kafa ile giyinme odasında çılgına döndüm. Gözüm görmedi büfeyi, alaşağı ettim. Kapıya bir tekme geçirdim, çatırdatıp bir delik açtım. Fırtına gibiydim! Al sana 12.000 dolarlık hasar’

Tipik rock yıldızı şımarıklığı işte… diyerek kendi kendinize mırıldanıyor olabilirsiniz ama insan böylesine ‘show’u durdurabilecek yıldız gücüne sahip olmayı da gizliden gizliye ister doğrusu.

92.000 dolarlık hasar demiştik, geriye kalan 80.000 dolarlık hasar nerede? Van Halen gibi büyük bir rock grubunun sahne ve sahne arkasına ilişkin isteklerinin derlendiği bir sözleşme ve ekli listenin, sahne alacakları her kente ve konser salonuna gönderilmesi olağan bir uygulamadır. Örneğin iki adet votka, fırından yeni çıkmış ekmekler, ekmek ve peynir bıçakları, kesme tahtası, organik köy peynirleri ve dahası. Belgede ilave olarak sahne donanımı, depolama ve grubun teçhizatının sahne kurulumu ile ilgili teknik şartlara yer verilir. Dokuz adet tıra sığan, bu denli fazla ve karmaşık donanımı düzgün olarak kurmak da başlı başına bir sorundur. Güvenli ve kusursuz elektrik kurulumuna ilişkin hayati önem taşıyan sayfalar dolusu talimatın tam ortasında madde 126 da ‘Sahne arkasında tek bir kahverengi m&m’s olmayacaktır. Aksi bir durum gösterinin iptaline neden olabilir. Doğabilecek kayıplar, maddi ve manevi tazminata hak kazandırır.

Roth’un deyişiyle ‘sahne arkasına ayak bastığımda kasede kahverengi tek bir m&m’s görürsem olacakların hepsi olur bir anda! Uğursuzdur bu keratalar. Orada üç vakte kadar teknik bir sorunla karşılaşacağımıza garanti verebilirim.

Geriye kalan 80.000 dolarlık hasarı soruyordunuz değil mi? Konser alanında, yeterince desteklenmemiş bir yapı iskelesine yüklenmiş, muazzam ağırlıkta bir donanım vardı. Donanım iskelenin üzerinden kayarak yere çakıldı. Buyurun 92.000 dolarlık hasarınız.

HÜZÜN BİR YANA RENKLER BİR YANA

Japonya dünyadaki en yüksek intihar oranlarına sahip ülke olarak kabul ediliyor. 1977 yılından bu yana ilk kez geçtiğimiz yıllarda intihar eden Japonların sayısı 30.000’in altına inmiş. En yaygın olan intihar oranlarından biri trenin önüne atlamak. Bu konuya değinen bir New York Times makalesi insanların cesaretini kırmak için, tren yollarının yeşile boyandığına işaret ediyordu. Makalede ‘Psikologların saha çalışmalarına göre bu büyüleyici rengin kullanımı ile intihar etmesi olası kişilerin ruh halleri değişebilir’ denilmekteydi.

2009’dan bu yana demir yolu şirketleri yeşil boyayı terk etti ve raylara atlayabilecek umutsuz kişileri yatıştırmak için peronlarda mavi ışık kullanılmaya başladı. Bu kadar basit bir ışıklandırmanın depresif ruh halini değiştirebileceğine ilişkin kanıt var mıydı?

http://timecaptures.com/shinkansen-bullet-train-japan/#!prettyPhoto

‘Journal of Affective Disorders’ dergisinin Mayıs 2013 sayısında yayınlanmış bir makalenin başlığı olan ‘Peronlardaki mavi ışıklandırma intiharları önler mi? Japonya’dan öncesi sonrası türünde gözlemsel bir çalışma’ ardındaki istatistiksel değerlendirme, mavi aydınlatmanın demir yollarında intiharı azalttığı yönündeydi. Analizlerin ortaya koyduğuna göre belirli istasyonlara yerleştirilen mavi aydınlatmalar, intihar oranında %84 lük bir düşüş sağladı. Fakat mavi aydınlatmanın insan davranışlarını neden değiştirdiğine ilişkin güçlü bir teorik açıklama yok ve akademisyenler bu yönde araştırma yapmak konusunda pek de hevesli değiller.

Makalenin yazarları olan Tetsuya Matsubayashi ve Michiko Ueda konuya ilgi duymaya devam ettiler ve karşılaştıkları veri karşısında şaşkınlığa düştüler. Aydınlatmada mavi ışık kullanılmaya başlandıktan sonra hiç intihar vakası görülmedi. İki bilim insanı yine de temkinli davranıyorlar ve insanların mavi ışıklandırmaya alışmalarının zamanla bu olumlu etkiyi azaltabileceğine de dikkat çekiyorlar.

Ueda demir yolu idaresi temsilcisinden aldığı bir bilgiye göre: Mavi aydınlatma uygulamasının ilk dönemlerinde belirli peronlarda ve belirli zamanlarda kullanılıyormuş ve bir akşam işgüzarın biri aydınlatmayı kapatmış. O akşam tam da o peronda bir intihar olayı gerçekleşmiş. Hiç kimse bunun bir tesadüf olup olmadığı konusunda kesin bir şey söyleyemiyor’ diyor Ueda.

KORKAK MI KAZANAN MI?

Renk teorisyenleri çevremizdeki renk tonlarının duygularımızı değiştirdiği konusunda ısrar ediyorlar, yalnızca bunun nasıl olduğu konusunda emin değiller. 1970’li yılların sonlarına doğru, ABD deki bazı hapishane hücreleri ‘sarhoş hücre pembesi’ rengine boyanarak bir deney gerçekleştirilmiş. Bu hücrelere yerleştirilen saldırgan hükümlülerin sakinleştiği görülmüş.                            

 

http://www.colormatters.com/color-and-the-body/drunk-tank-pink

Deneyin sonuçlarını duyan bazı spor koçları, rakip takımın soyunma odasını bu renge boyayarak, onların bilinçaltına bir zayıflık yaratmışlar. Şimdilerde çoğu Amerikan spor merkezinde, soyunma odalarını istediğiniz renge boyayabilirsiniz, her iki takımın da duvarlarının aynı renge boyanması şartıyla.

Diğer bir rapora göre şampiyon bir vücut geliştiricinin bu pembe renk ile çevrelendiğinde, ağır kiloları kaldırmak konusunda kendisini daha az yeterli hissettiği ortaya çıktı. Bu rengin kullanıldığı ortamlarda yapılan ve onlarca gönüllünün katıldığı deneylerde katılımcıların kayda değer oranda güçsüzleştikleri görüldü. Renk tonlarının etkisini inceleyen psikiyatr Alexander Schauss bu etkiyi uyuşturucu olmayan anestezi olarak tanımlıyor.

Araştırmacıların 2004 Atina olimpiyat oyunları sırasında tekvando, boks ve güreş dallarındaki yarışmacıların malzemelerini analiz ettiler ve kırmız giyen yarışmacıların galibiyet oranlarının daha yüksek olduğunu gördüler. 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları, daha fazla renk analiziyle yeni bir kapı aralamış. Kırmızı giyen yarışmacıların galibiyet oranları daha yüksek olsa da bu başarı rakipleri arasındaki üstünlükten ötürü değil. Araştırmacılar hakemlerin akıllarının çelindiği ve bu karmaşanın, kırmızı rengin egemenlik ve zaferle ilişkilendirilmesinden kaynakladığını iddia ediyorlar. Hakemler kırmızı giyen yarışmacılara, mavi giyenlerden daha fazla puan verme eğiliminde olduğunu belirtiyorlar..

 

(Getty Images: Scott Heavey),    http://www.bangkokwingchun.com/p/why-i-train-wing-chun.html

RENK, TARİH VE BÖCEKLER

Aztekler güçlü ve parlak bir bordaya çok farklı bir değer verirlerdi. Bordo için boyar maddeyi üretmek son derece zor bir uğraştı ve hiç beklenmedik bir kaynak buldular. Dactylopius coccus adlı böceğin dişisinden elde edilirdi. Yarım kilo kadar ham madde elde etmek için 70.000 adet ezilmiş böcek gerekiyordu.

İspanyollar 1500’lü yıllarda Yeni Dünya’yı işgal ettiklerinde, bu böcekler konusunda en az Aztekler kadar hevesliydiler. Bu ham madde İspanyolların Avrupa’ya ikinci en değerli ihraç ürünüydü. Rengin gerçek kaynağını ise uzun süre sakladılar. Çoğu kişi bunların tahıl olduğunu sandı ve üzerinde durmadı.

    

https://en.wikipedia.org/wiki/Cochineal   

whp.uoregon.edu

Avrupa, Michelangello’nun resimlerinden tutun da, İngiltere’nin askeri üniforması olan ‘kırmızı cekete’ e kadar her şeyin o alımlı parlak bordo rengini, bir böcekten aldığını 1725’e kadar kabul etmedi. Artık bunu sindirmişe benziyorlar.

Bordonun kaynağı olan bu küçük böcek hiç beklenmedik yerlerde karşımızı çıkmaya devam ediyor. 2000’lerin başında bazı Smarties şekerlemeleri gıda katkısı olan E120 ile boyanmıştı. Bu E120’nin böcekten yapıldığının ortaya çıkması pek çok insanı çıldırtan bir detaydı.

DÜĞÜN ÇİÇEĞİNDEKİ BİR PAPATYANIN ORTASINDAKİ RENK

http://arastiralim.net/com/wp-content/uploads/2013/01/Sevilen-Sevgi.jpg

Dünyanın en büyük boya üreticilerinden biri olan ICI Dulux’un 30 ülkede yaptırdığı bir anket sonucunda en sevilmeyen rengin ‘sarı’ olduğu sonucuna varılmış. Katılımcıların sadece %5’i bu rengi seçtiklerini bildirmişler. En sevilen renk ise %36’lık oy ile ‘mavi’ olmuş.

Pazar verileri ise böyle demiyor. Mavi güçlü bir renk tercihi olarak öne çıksa da ICI Dulux’un satış rakamları sarının dünyada en çok satılan renk olduğunu ortaya koyuyor. Dulux’un temsilcilerine göre ‘ Bir kutu mavi satılana kadar olimpik bir yüzme havuzunu dolduracak kadar sarı boya satılmakta.’ O halde bu çelişki nereden kaynaklanıyor. Görünüşe göre insanlar sarıyı seviyorlar ama ona sarı denilmesinden hoşlanmıyorlar. Düğün çiçeği, vanilya, şampanya gibi adlar müşterilere daha çekici geliyor.

KISA KISA

KIZIL SAÇLILAR AĞRILARI BLOKE EDER.

 

               

http://www.haircolorsideas.com/wp-content/uploads/2012/11/214202525.jpg?44b4bd

http://flickrhivemind.net/User/V%20project%20-%20Redheads/Interesting

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:I_dont_think_he_is_a_natural_redhead_(8494321468).jpg

MC1R kızıl saçtan sorumlu genimiz.(Evet biliyorum çoğumuzda çok çekingen bir gen). Bu gen aynı zamanda, bedenimizin acıya olan duyarlılığını da etkiliyor. Sonuçta bazı kızıl saçlılar lokal anestezinin etkilerine karşı daha dirençliler ve kahverengi ya da sarı saçlılardan %20 daha fazla anesteziye gerek duyabiliyorlar.

WHITE STRIPES’IN NEDENİ

 

http://www.guitarworld.com/jack-white-white-stripes-reunion-absolutely-no-chance#slide-2

The White Stripes’dan  Jack White, 2005 yılındaki bir röportajında grubun kartvizit renkleri olarak neden kırmızı beyaz ve siyah seçtiklerini açıkladı. ‘Bunlar şimdiye kadar görülmüş en güçlü renk kombinasyonları. Bir coco-cola şişesinden nazi flamasına kadar bu renkler, insanların duygularını bir anda ele geçiriyor.’ diyor.

HIRSIZLIĞA KARŞI BİR RENK

http://pinkchile.com/pink-audi-tt.html

Hollanda’da 2004 ve 2008 yılları arasında hırsızlıklara ait raporları analiz eden bir araştırmacı, pembe renkli 109 arabanın hiçbirinin çalınmadığını saptadı. Parlak ve dikkat çekici renklerin hırsızlar için çabuk yakalanma riski yarattığı, bu nedenle bu renk arabalardan uzak durdukları düşünülüyor.

KUŞ BOMBALARI

http://searchengineland.com/library/google/google-pigeon-update

İngiltere’de 2012 yılında yapılan ve 1.140 arabayı kapsayan bir araştırmaya göre kuşların olasılıkla kırmızı arabaların üstüne pislediği saptandı. Yeşil olanlar ise %1 lik bir oranla kuşların en az tercih ettikleri arabalar oldular. ( O değil de ben de bu tür araştırmalar yapan bir yerde çalışmak istiyorum.)

HIZLI ETKİLİ HAPLAR

http://ibogawellness.com/wp-content/uploads/2014/02/Red-Pill-Blue-Pill.jpg

İlaçların renkleri hastalara sağladıkları yararı etkiliyor. Bu konuda yürütülen bir çalışmada, mavi renkli sakinleştirici hap verilen hastaların, turuncu renkli hap verilenlerden 30 dakika daha önce uykuya daldıkları saptandı.

 

Derleyen: Barış Özten 

Paylaş
  • Mekanomi iç mekan, dekorasyon ve mobilya tasarımı alanlarıyla ilgilenen kişileri, ürün ve profesyonellerle buluşturan bir iç mimarlık portalıdır. Ev d??emek, dekore etmek, tasarım yapmak isteyenler! Dekorasyon fikirleri ve püf noktaları... Aradığınız en g?üzel koltuk, kanepe, aydınlatma, halı, perde, kırlent, ayna... Binlerce mobilya, aksesuar ve tekstil Mekanomi'de!
  • Tüm Hakları Saklıdır © 2014     Telif Hakları ve Kullanım Şartları